ul. Kopijników 75, 03-274 Warszawa

+48 512 965 904

emilkrawczyk@poczta.onet.pl

Strona główna / Zawory w oponach samochodowych – cenne informacje

Zawory w oponach samochodowych – cenne informacje

Zawory w oponach samochodowych – często niedoceniany, ale istotny element wpływający na bezpieczeństwo i efektywność jazdy. Są one niezbędne do zachowania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co umożliwia ich regularne monitorowanie i utrzymanie. W kontekście kół bezdętkowych, zawory te pełnią fundamentalną rolę w utrzymywaniu ciśnienia na optymalnym poziomie. Takie zastosowanie jest rekomendowane przez producentów samochodów do systematycznej kontroli i wymiany. Poniższy artykuł dostarczy Ci szczegółowych informacji na temat selekcji odpowiednich zaworów i określenia momentu ich wymiany.

Różnorodność zaworów w oponach

Zawór Schradera, znany również jako zawór amerykański, dominuje wśród rodzajów zaworów stosowanych w samochodowych oponach. Jego konstrukcja obejmuje:

  • Obudowę z gumy lub metalu,
  • Wewnętrzną rurkę z gwintem,
  • Nakrętkę zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami.

Głównym zadaniem zaworu Schradera jest zapewnienie stałego ciśnienia w oponach. Ułatwia on również dodawanie oraz uwalnianie powietrza, nie zakłócając przy tym integralności zaworu. Materiał, z którego jest wykonany, pozwala mu na odkształcenia do 30°, jednak nawet niewielkie uszkodzenia mogą skutkować utratą ciśnienia w oponach – do 0,2-0,7 bara tygodniowo.

Alternatywne rodzaje zaworów

Poza powszechnym zaworem Schradera, istnieją także inne typy zaworów wykorzystywane w oponach. „Ukryte” zawory, często montowane w aluminiowych felgach, są krótsze i mniej wystające, co, oprócz aspektów estetycznych, zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

Optymalny czas na wymianę zaworów

Zaleca się, aby wymiana zaworów odbywała się razem z sezonową wymianą opon. Posiadacze dwóch kompletów opon na oddzielnych zestawach felg mogą dokonać tej wymiany bez dodatkowych kosztów. Z kolei, użytkownicy jednego zestawu opon przez cały rok powinni rozważyć wymianę zaworów gumowych co pół roku, aby zapewnić ich sprawną funkcję zarówno latem, jak i zimą.

Korzyści z regularnej wymiany zaworów

Regularna wymiana zaworów w oponach jest nie tylko istotna dla bezpieczeństwa jazdy, ale także wpływa na zużycie paliwa. Należy pamiętać, że nieodpowiednie ciśnienie w oponach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, zwiększonego zużycia paliwa i szybszego zużycia innych komponentów samochodu, takich jak układ hamulcowy. Kontrolowanie ciśnienia w oponach i wymiana zaworów podczas sezonowej zmiany opon są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa.

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i wymiana zaworów przy sezonowej zmianie opon są kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności jazdy. Warto również rozważyć zastosowanie ukrytych zaworów przy wyborze felg aluminiowych, gdyż może to podnieść estetykę i bezpieczeństwo pojazdu. Wybierając serwis do wymiany zaworów zaleca się skorzystanie z usług renomowanego warsztatu, jak EMIKAL, który nie tylko zapewnia wysoką jakość użytych materiałów, ale również gwarantuje profesjonalny montaż zaworów. Korzystając z naszej oferty zyskasz pewność, że zawory będą działały sprawnie i bezpiecznie przez długi czas.