ul. Kopijników 75, 03-274 Warszawa

+48 512 965 904

emilkrawczyk@poczta.onet.pl

Strona główna / Inflator do opon – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Inflator do opon – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Inflator do opon, niezbędne narzędzie w każdym serwisie samochodowym, umożliwia efektywne i szybkie napompowanie opon w różnorodnych pojazdach – od samochodów osobowych, poprzez dostawcze, aż po maszyny rolnicze, ciężarówki i motocykle.

Zasada działania inflatora

Obsługa inflatora wymaga precyzji – mechanik musi utrzymywać urządzenie blisko siebie, aby skutecznie kontrolować mocny strumień powietrza, który natychmiastowo dopompowuje oponę do właściwego kształtu. Ze względu na głośną pracę urządzenia, niezbędne są środki ochrony słuchu, takie jak zatyczki do uszu. Ponadto, z uwagi na niebagatelna wagę, przekraczającą często 10 kg, wybór modelu inflatora powinien być przemyślany, zwłaszcza pod kątem jego konstrukcji i mobilności.

Cechy techniczne warte rozważenia

  • Decydując się na zakup, kluczowe jest zwrócenie uwagi na specyfikacje techniczne – pojemność zbiornika i właściwe ciśnienie robocze są tu priorytetem
  • Idealne urządzenie powinno oferować ciśnienie w zakresie 6-10 barów
  • Waga inflatora jest istotna, by nie utrudniać manewrowania między oponami, które zazwyczaj są układane na płasko
  • Ponadto, wartość dodaną stanowi odporność na wstrząsy, co przekłada się na długowieczność urządzenia

Dodatkowe elementy i konserwacja

Inflator powinien współdziałać z pistoletem do opon, który pozwala na dokładne ustalenie i potwierdzenie ciśnienia w napompowanej oponie. Ceny urządzeń wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależnie od zaawansowania i dodatkowych funkcji, jak ergonomiczny zbiornik. Co istotne? Wybór modelu zależy od specyfiki działalności serwisu. Utrzymanie sprzętu w dobrym stanie technicznym nie wymaga skomplikowanych procedur – wystarczy regularna kontrola zaworów i hermetyczności urządzenia.

Podsumowując, wybór odpowiedniego inflatora do opon jest kluczowy dla skutecznej pracy warsztatu. Zwracając uwagę na wymienione właściwości i technologie, możesz dokonać inwestycji, która znacząco usprawni proces obsługi opon, zapewniając szybką i precyzyjną pracę.